Kamień na ścianę i podłogę. Jaki kamień dekoracyjny wybrać?

Kamień na ścianę i podłogę. Jaki kamień dekoracyjny wybrać?

Kamień już od wielu lat uważany jest za jeden z bardziej ekskluzywnych i chętnie wybieranych materiałów wykończeniowych. Początkowo stanowił jedynie budulec, jednak współcześnie stał się ozdobą samą w sobie, a jego surowy i elegancki materiał dodaje wnętrzom prestiżu i klasy. Co więcej, dzięki szerokiej palecie barw i wzorów, kamień nadaje każdemu pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

W jakich wnętrzach stosuje się kamień?

Kamień to materiał niezwykle trwały, elegancki i uniwersalny. Dzięki licznym propozycjom kolorystycznym można ozdobić nim każdy rodzaj wnętrza – od łazienki po salon, od minimalistycznego stylu loftowego do barokowego przepychu. Świetnie sprawdzi się zarówno w roli podłogi, jak i ściany, a jego ceny umożliwiają dobranie wariantu spełniającego oczekiwania bez jednoczesnego nadmiernego nadszarpnięcia budżetu remontowego.

Kamień, jako element wnętrza może być zastosowany praktycznie wszędzie. Najpopularniejszymi sposobami na jego wykorzystanie jest pokrycie nim podłogi, ścian, lub wykończenie kabiny prysznicowej oraz wanny. Coraz częściej spotyka się również kamień dekoracyjny w kuchni w postaci blatów, w salonie jako elegancka obudowa kominka, a nawet element wykończeniowy schodów czy parapetów.

Decydując się na kamień dekoracyjny, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, m.in.: rodzaj, klasa i trwałość. Ze względu na przeznaczenie kamienia należy także zorientować się, jakie są metody wykończenia jego powierzchni.

Klasy kamienia dekoracyjnego

Klasy kamieni mają za zadanie określić ich stopień chłonności. Im mniej chłonne, tym zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo odbarwienia, czy stałego zabrudzenia, przez co kamień lepiej zniesie również zmienne warunki atmosferyczne. Obecnie na rynku spotkać można trzy klasy definiujące stopień odkształcenia pod wpływem wilgoci. Warto jednak pamiętać, że większość kamieni posiada kilka klas chłonności.

  • Klasa A

Klasa o najmniejszej chłonności, której wymiary po 6-godzinnym kontakcie z wilgocią zmieniają się jedynie o mniej niż 0,3 mm. Do tej klasy można zaliczyć między innymi granity, kwarcyty, a także niektóre odmiany marmuru.

  • Klasa B

Klasa o chłonności, której wymiary po 6-godzinnym kontakcie z wilgocią zmieniają się o mniej niż 0,6 mm. Do tej klasy zaliczamy marmury, łupek oraz porfiry.

  • Klasa C

Klasa o największej chłonności, której odkształcenie po 6 godzinach wynosi 0,6 mm lub więcej. W tej grupie znalazły się takie kamienie jak między innymi porfiry, piaskowce czy marmury.

Jak dobrać kamień dekoracyjny?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i wariantów kamienia, które różnią się między sobą twardością, nasiąkliwością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Warto pamiętać, że nie można uogólniać właściwości kamienia, np. granit jest znacznie mniej nasiąkliwy niż marmur, występuje w różnych wariantach o różnym poziomie twardości i nasiąkliwości.

Jaki kamień wybrać na podłogę?

Aby zapewnić sobie nie tylko stylową, ale również wytrzymałą podłogę warto wybrać kamień o większej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i odporności na wilgoć. Najczęściej wybieranymi rodzajami kamienia są:

  • granit – ze względu na swoją wysoką wytrzymałość i niską nasiąkliwość,

  • marmur – ze względu na trwałość,

  • wapienie zbite – ze względu na trwałość, mimo że wymagają cyklicznej konserwacji.

Coraz częściej jako wykończenie podłogi spotkać można również kwarc i trawertyn, cenione za swoje walory estetyczne i trwałość.

Przy doborze kamiennej podłogi, warto zwrócić uwagę na jej twardość oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, m.in. zarysowania, wstrząsy lub natężenie ruchu. Kamieniami najlepiej radzącymi sobie z trudnymi warunkami będą w tym przypadku bazalt, granit oraz twardsze odmiany piaskowca.

Jaki kamień wybrać na ścianę?

Możliwości doboru kamienia na ścianę są spore, głównie ze względu na mniej rygorystyczne wymogi wytrzymałościowe niż w przypadku podłóg. Najważniejszym parametrem powinna być w tym przypadku twardość, nie mniejsza niż 2 w skali Mohsa. Marmur, trawertyn, granit, onyks, porfir, łupek, bazalt – każdy z wymienionych rodzajów kamienia sprawdzi się świetnie na ścianach, doskonale je ozdabiając.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl