Jak wybrać najlepszy klej do kamienia?

Jak wybrać najlepszy klej do kamienia?

Na rynku dostępnych jest wiele klejów do kamienia, które różnią się przede wszystkim elastycznością i siłą wiązania. Nie ma niestety jednego uniwersalnego produktu, którego używać można do każdego rodzaju płytek czy innych elementów z kamienia naturalnego. Czym zatem kierować się podczas wyboru?

  1. Zaprawa do płytek kamiennych
  2. Parametry dobrego kleju
  3. Zalecenia producenta

Zaprawa do płytek kamiennych

Płytki z kamienia naturalnego mają to do siebie, że są wyjątkowo wrażliwe na przebarwienia, dlatego nie rekomenduje się używania do nich klasycznej zaprawy z cementu. Dotyczy to szczególnie elementów wykonanych z marmuru czy różnego rodzaju wapieni. Spoiwa do płytek zawierają wodę, która z czasem może przeniknąć do zewnętrznej części konstrukcji wraz z cementem, co przełoży się na mało estetyczny efekt. Z tego powodu klej do kamienia naturalnego powinien w swoim składzie zawierać neutralny biały cement, który umożliwia zachowanie pierwotnego koloru kafli. W sytuacji, gdy planujemy wykorzystanie produktów wykonanych z granitu, ciemnego marmuru czy piaskowca, zazwyczaj sprawdza się klasyczna zaprawa.

Parametry dobrego kleju

Jak wybrać dobry klej do kamienia naturalnego? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego parametry. Podstawą jest wysoka siła wiązania, która pozwoli na trwałe przyklejenie do podłoża nawet najcięższych kafli. W sytuacji, gdy płytki będą układane na zewnątrz, warto również sprawdzić elastyczność kleju oraz jego odporność na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak m.in. wilgoć, kurz, czy zmienne temperatury. Dobry klej do kamienia powinien być również dopasowany do indywidualnych preferencji osoby odpowiedzialnej za montaż płytek. Niezwykle ważne jest w tym przypadku dostosowanie szybkości jego schnięcia.

Zalecenia producenta

Podstawa podczas wyboru najlepszego kleju do kamienia naturalnego jest oczywiście zapoznanie się z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie może okazać się, że zakupiliśmy nieodpowiedni produkt, a płytki nie chcą wiązać się z podłożem. Instrukcja kleju powinna być również respektowana podczas przygotowywania zaprawy. Może być ona bowiem jedno lub dwuskładnikowa. Najlepiej wymieszać ją za pomocą specjalnego mieszadła dedykowanego do wiertarki, ponieważ produkty do kamienia naturalnego wymagają użycia znacznie mniejszej ilości wody, niż klasyczne zaprawy. Dzieje się tak z powodu dodatku białego cementu, który powoduje wyższą podatność na przesiąkanie bardziej porowatych rodzajów kamienia.

Wybór odpowiedniego kleju do kamienia pozwoli ci uzyskać najlepsze efekty wykonanej pracy, dlatego zdecydowanie warto poświęcić na jego dopasowanie nieco więcej czasu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl