Jak dbać o piaskowiec?

Jak dbać o piaskowiec?

Piaskowiec to niezwykle trwały i efektowny kamień naturalny, od którego nie sposób oderwać wzrok. Jednak by przez lata cieszyć się jego pięknym wyglądem, musimy o niego odpowiednio dbać. Dotyczy to zarówno elewacji, jak i blatów oraz podłóg. W miarę upływu czasu traci swój urok, ulega zabrudzeniom i przebarwieniom. W jaki sposób dbać o elementy wykonane z piaskowca? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

1.      W jaki sposób skutecznie czyścić piaskowiec?

2.      Detergenty do czyszczenia piaskowca

3.      Impregnacja piaskowca – dlaczego jest ważna?

W jaki sposób skutecznie czyścić piaskowiec?

Czyszczenie piaskowca nie wymaga sporego nakładu pracy oraz specjalnych umiejętności. Jednak należy bardzo uważać, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni kamienia. Do usuwania niewielkich i pojedynczych plam, wystarczy szczotka o twardym włosiu lub zwykła gumka do ołówka. Za ich pomocą dokładnie i starannie czyścimy kamień na sucho. Do większych i bardziej rozległych plam warto użyć szczotki, wody i specjalnego detergentu, który sprawi, że kamień znowu będzie prezentował się stylowo i elegancko.

Detergenty do czyszczenia piaskowca

Wybór odpowiednich środków czystości jest bardzo ważny. Należy dobrać ich rodzaj do rodzaju plam, by mieć pewność, że w skuteczny i bezpieczny sposób wyczyścimy wszelkie zabrudzenia. Warto wybierać certyfikowane produkty, renomowanych marek. Piaskowiec to drogi materiał, o który należy dbać w szczególny sposób. Na specjalną uwagę zasługują środki czystości do eliminacji zielonych śladów pochodzenia roślinnego, które można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Natomiast środki do odtłuszczania, świetnie przygotowują kamień do dalszej obróbki. Sprawią, że powierzchnia z piaskowca będzie mniej podatna na zabrudzenia. Do intensywnych zabrudzeń wykorzystywane są  profesjonalne urządzenia do mycia powierzchni kamiennej pod ciśnieniem. Należy jednak pamiętać, aby strumień wody nie był zbyt mocny i nie znajdował się zbyt blisko czyszczonej powierzchni, ponieważ istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia piaskowca.

Impregnacja piaskowca – dlaczego jest ważna?

Impregnacja piaskowca ma na celu zmniejszenie chłonności piaskowca, poprzez wypełnienie jego porów. Do tego celu należy dobrać odpowiedni środek do konserwacji kamienia, który pokryje piaskowiec powłoką chroniącą przed osadzaniem się brudu i kurzu na kamieniu. Do impregnacji piaskowca należy wybrać preparat, który dodatkowo usunie glony i często tworzące się zielone naloty, które szpecą piaskowiec.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl