Czym wyłożyć schody zewnętrzne? Podpowiadamy!

Czym wyłożyć schody zewnętrzne? Podpowiadamy!

Schody wejściowe wraz z elewacją stanowią bardzo ważny element. Powinny dobrze komponować się z domem oraz jego otoczeniem. Muszą być bezpieczne, funkcjonalne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Podczas budowy lub renowacji stajemy przed trudnym wyborem materiału wykończeniowego – zdecydować się na drewno, płytki, a może kamień? To, czym wyłożymy schody, będzie miało ogromny wpływ na bezpieczeństwo, komfort oraz estetykę domu. Czym wykończyć schody zewnętrzne i jakie rozwiązania zastosować? Podpowiadamy!

Spis treści:

1.      Dlaczego schody zewnętrzne warto wykończyć kamieniem naturalnym?

2.      Płytki na schody zewnętrzne – praktyczne rozwiązanie

3.      Materiał na schody zewnętrzne – o czym należy pamiętać?

Dlaczego schody zewnętrzne warto wykończyć kamieniem naturalnym?

Kamień naturalny stanowi jeden z droższych materiałów, jednak jest również najbardziej wytrzymały i ekskluzywny. Dlatego też decydując się na schody z kamienia, dokonujemy inwestycji na długie lata. Na płytki zewnętrze wybiera się najczęściej granit, marmur, bazalt oraz piaskowiec. Najbezpieczniejsze są kamienie, które posiadają matową powierzchnię. Bardzo dobrym wyborem jest granit płomieniowany, który nadaje schodom chropowatą, matową strukturę. Nie brudzi się, jest odporny na niskie i wysokie temperatury, wilgoć oraz opady.

Płytki na schody zewnętrzne – praktyczne rozwiązanie

Kolejnym bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie płytek, mogą być to płytki z gresu porcelanowego, klinkierowe lub odporna na mróz terakota. Powinny charakteryzować się nasiąkliwością poniżej 3%. Jeżeli nie spełniają tej normy, narażone są na odpryski i pęknięcia włoskowate. Muszą być odporne na ścieranie (najlepiej jeżeli jest to IV lub V klasa ścieralności) oraz  antypoślizgowe (minimum R6). Warto wybrać płytki o naturalnie chropowatej powierzchni lub reliefowane. Materiały na schody mogą być zróżnicowane, jednak warto przy wyborze kierować się powyższymi parametrami.

Materiał na schody zewnętrzne – o czym należy pamiętać?

Schody zewnętrzne są bardzo ważne. To one są gwarancją bezpieczeństwa i komfortu, a ponadto stanowią piękną ozdobę domu. Dlatego na wybór odpowiedniego materiału warto poświęcić trochę więcej czasu niż na dobór wycieraczki czy koloru ścian. Rynek oferuje nam naprawdę wiele ciekawych rozwiązań i to tylko od nas zależy, na jakie schody zewnętrzne się zdecydujemy. Muszą być one praktyczne i dobrze się prezentować, dlatego warto rozważyć różne opcje, które dopasujemy do budżetu oraz własnych preferencji. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl