Marmur przez wiele wieków był wykorzystywany jako podstawowy materiał budulcowy. Gdy zaczęto używać lżejszych i łatwiejszych do przetransportowania materiałów, kamień ten stał się produktem luksusowym, dostępnym dla nielicznych. Powstaje z przeobrażenia wapieni, a jego kolory i wzory zawsze są unikalne.
Spis treści:
- Właściwości marmuru
- Wykorzystanie marmuru
- Skąd się bierze marmur?
Właściwości marmuru
Wysoką trwałość i twardość zapewnia marmurowi unikalny skład mineralny i sposób powstawania. Według specjalnej skali twardości Mosha, która ocenia odporność na zarysowania materiałów twardszych, przez materiały bardziej miękkie, marmur ma współczynnik między 6 a 7, w dziesięciostopniowej skali. Ponadto marmuru nie da się pomylić z żadnym innym kamieniem. Charakterystyczny wygląd zawdzięcza oryginalnym żyłkom przebiegającym przez strukturę kamienia. Dzięki procesowi polerowania kamień zyskuje trwały połysk, co dodatkowo dodaje mu uroku. Oczywiście nie każda płyta musi zostać wypolerowana, w modzie są również te o nieregularnych i chropowatych fakturach.
Wykorzystanie marmuru
Ze względu na swój szlachetny i niepowtarzalny wygląd, marmur wpasowuje się w niemal każdy rodzaj i styl wnętrza. Najpopularniejsze zastosowania, jakie możemy spotkać w domach i mieszkaniach to: schody, parapety, blaty, podłogi, ściany, dekoracje typu deski do krojenia, miski czy podstawki na kubki. Blaty wykonane z marmuru dodają kuchni blasku, są odporne na zarysowania i brud. Natomiast jeśli chodzi o podłogi, utrzymanie ich w dobrym stanie jest proste, a kamień wygląda rewelacyjnie przez wiele długich lat. Można go również wykorzystać w łazience przy podłogach podgrzewanych - długo utrzymuje ciepło i dobrze je przewodzi. Należy pamiętać, że dobry wygląd i trwałość marmuru, zwłaszcza jeśli wykorzystuje się go na podłogę, zapewniają specjalne środki do impregnacji i czyszczenia kamienia.
Szukasz wysokiej jakości płytek marmurowych do swojego domu? Sprawdź naszą ofertę!
Skąd się bierze marmur?
Marmur składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu, choć można w nim znaleźć jeszcze wiele innych minerałów. Ponieważ kamień ten jest naturalny, jego wzory i kolory mogą się od siebie różnić, a wydobycie go odbywa się za pomocą specjalnych maszyn tnących. Najwięcej skał marmurowych wydobywa się we Włoszech, ze względu na ich wygląd i jakość. W Polsce również można znaleźć złoża tych kamieni, ale tylko w rejonie Sudetów. W masywie śnieżki występuje on w dwóch odmianach kolorystycznych. Dla lepszego efektu wizualnego i trwałość, marmur poddaje się przeróbkom.