Co to jest granit - baza wiedzy

Co to jest granit - baza wiedzy

Bardzo często wykorzystujemy surowce naturalne do wystroju wnętrza naszego mieszkania. Granit to jedna z najbardziej popularnych skał. Ma no to wpływ kilka czynników zarówno wizualnych, jak i same właściwości. Bardzo często wykorzystujemy go w budownictwie i aranżacji zarówno wnętrz, jak również obiektów zewnętrznych.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Najważniejsze właściwości
  3. Do czego jest on stosowany?

Podstawowe informacje

Skały magmowe, takie jak granit, powstają w głębokich warstwach ziemi. Wysokie ciśnienie oraz temperatura sprawia, że magma zastyga i powstają skały głębinowe. To właśnie z tego powodu budowa granitu jest tak zróżnicowania. Jego podstawowym budulcem jest kwarc, który może zajmować nawet połowę składu. Oprócz tego w granicie znajdują się skalenie oraz krzemionka, której zawartość decyduje o charakterze skały. Granit jest skałą magmową głębinową kwaśną. Bardzo zróżnicowany skład oraz strukturę złożoną z pojedynczych minerałów można zobaczyć gołym okiem.

Najważniejsze właściwości

Chropowata powierzchnia oraz zróżnicowana kolorystyka uwarunkowana składem chemicznym magmy to najbardziej charakterystyczne cechy wizualne granitu. Najczęściej możemy spotkać ciemniejsze barwy, takie jak szarość czy nawet czerń, jednak w warunkach naturalnych występuje on także w różu, bieli, błękicie oraz zieleni. Z perspektywy codziennego funkcjonowania w naszym domu lub mieszkaniu nie tylko wygląd jest ważny, ale również właściwości. Pomimo delikatnych wahań pomiędzy różnymi rodzajami, granit jest twardą, bardzo odporną skałą. Mowa tutaj zarówno o temperaturze i szkodliwych warunkach atmosferycznych, jak również ścieraniu. Różni się w tym względzie od marmuru, który nie jest aż tak wytrzymałą skałą.

Jakie materiały najlepiej wybrać do wykończenia wnętrza? Zobacz naszą ofertę!

Do czego jest on stosowany?

Ze względu na walory wizualne oraz jego wytrzymałość, granit wykorzystuje się w bardzo dużej mierze w aranżacji wnętrz. Wiele blatów oraz parapetów w wielu polskich domach jest z niego wykonanych. Jego odporność na warunki atmosferyczne pozwala na wykorzystanie go również na zewnątrz. W przypadku budowy domu lub aranżacji ogrodu doskonale sprawdzi się do schodów zewnętrznych, poręczy na zewnątrz budynków, czy też posadzek na tarasach i balkonach. Granit bardzo często wykorzystuje się na drogach przy okazji konstrukcji krawężników i płyt chodnikowych, a także na cmentarzach - nagrobki, monumenty i grobowce. Jak widać, dzięki swoim właściwościom i wyglądowi to jeden z najbardziej cenionych minerałów w wielu różnych branżach związanych z budownictwem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl