Co to jest piaskowiec - baza wiedzy

Co to jest piaskowiec - baza wiedzy

Przy okazji budowy korzystamy z mocnych i wytrzymałych surowców. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w szeroko rozumianym budownictwie materiałów jest piaskowiec. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak jego właściwości oraz kolorystyka. Poniżej dowiesz się, dlaczego to właśnie piaskowiec stanowi podstawę przy okazji stawiania wielu konstrukcji.

Spis treści:

  1. Czym jest piaskowiec?
  2. Wyjątkowe zadbanie
  3. Wykorzystanie piaskowca

Czym jest piaskowiec?

Piaskowiec jest skałą osadową. Swoją nazwę zawdzięcza różnej wielkości połączonym ze sobą ziarnom piasku. Ich średnica waha się od 0,1 do 2 milimetrów. Można go spotkać w dużej liczbie wariantów kolorystycznych, wśród których dominuje szarość, żółć, brąz i czerwień. Niektóre z nich występują w wersji jednolicie wybarwionej, a inne mogą również posiadać pasma warstwowe w różnych kolorach - czarnym, czerwonym, brunatnym, a nawet zielonym. Piaskowiec jako skała osadowa może zostać poddany obróbce w bardzo łatwy sposób, czym zaskarbił sobie sympatię dużej liczby projektantów oraz architektów wnętrz.

Szukasz materiałów do wykończenia Twojego domu? Zobacz naszą ofertę!

Wyjątkowe zadbanie

Jeżeli chcemy cieszyć się zachowaniem właściwości oraz samych cech wizualnych, powinniśmy impregnować nasze wyroby z piaskowca. Szczególnie mowa tutaj o takich produktach, które mają chropowatą powierzchnię. Kamień może być podatny na wszelkiego rodzaju zniszczenia, które mogą powstawać między innymi przez wżeranie się brudu między drobinki różnej wielkości. Śliska warstwa ochronnego preparatu ograniczy ryzyko uszkodzenia do minimum. Nie można również zapominać o szkodliwym działaniu wilgoci oraz promieniowania UV, szczególnie jeżeli chcemy wykorzystać piaskowiec na zewnątrz. Jeżeli chcemy cieszyć się zarówno walorami estetycznymi, jak i zachowaniem właściwości piaskowca przez długi czas, powinniśmy poddawać go regularnym zabiegom impregnacji.

Wykorzystanie piaskowca

W przypadku piaskowca nie możemy od razu przypisać mu jednej głównej cechy. Ma na to wpływ duża różnica w gęstości - ta skała występuje zarówno w lekkiej wersji, jak również bardziej zbitej. Jak można się domyślić, lekki piaskowiec bardzo łatwo nasiąka wodą, dlatego można go wykorzystywać wyłącznie w pomieszczeniach, na przykład jako okładziny ścian lub kominków. Piaskowce zbite znacznie lepiej radzą sobie z warunkami atmosferycznymi. Z tego powodu świetnie nadadzą się do schodów wewnętrznych i zewnętrznych, posadzek oraz wykończenia elewacji. Ze względu na odporność na mróz oraz kwas, piaskowiec wykorzystuje się również do produkcji kostek brukowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl