Jak powstaje granit? Sprawdź!

Jak powstaje granit? Sprawdź!

Granit to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych i najbardziej efektownych skał, jakie wykorzystuje człowiek w budownictwie. Chociażby już z tego powodu warto wiedzieć, w jaki sposób powstaje i dlaczego jest taki cenny.

Spis treści:

  1. Dlaczego właśnie granit?
  2. Jak powstaje granit?
  3. Granit dostępny również w Polsce

Dlaczego właśnie granit?

Tak jak wspomniano we wstępie, obecnie granit jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przez człowieka skał. Dzieje się tak ze względu na jego klasyczny wygląd, właściwości, a także ze względu na fakt, iż granit występuje na wszystkich kontynentach. Z tego powodu stosunkowo łatwo można go pozyskać w każdym dowolnym miejscu. Do tego jego właściwości sprawiają, że wykorzystać można go na wiele różnych sposobów w wielu sektorach życia codziennego. Mowa, chociażby o przemyśle, jak i warunkach domowych. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ do tego dochodzi jeszcze fakt, że granit jest po prostu piękny i niesamowicie elegancki, dzięki czemu nadaje klasy każdemu wnętrzu. Dostać go można w kilku wariantach kolorystycznych, oraz odmianach.

CTA - Szukasz dobrej jakości granitu? Znajdziesz go u nas

Jak powstaje granit?

Granit to skała magmowa, która obecna jest na każdym kontynencie. Dzięki swoim właściwościom, bardzo chętnie wykorzystywana jest przez człowieka. Warto jednak wspomnieć kilka słów o tym, w jaki sposób powstaje granit. Granit jest bowiem połączeniem muskowitu, kwarcu, skalenia potasowego, albitu, biotytu, oraz oligoklazu. Granit powstaje więc w wyniku wolnego zastygania magmy w głębokich warstwach Ziemi. W ten sposób magma, albo zastyga jeszcze wewnątrz, albo wydostaje się na zewnątrz i to tutaj dochodzi do wspomnianych procesów. Skały, które w ten sposób powstają, są twarde i odporne na wszelkie uszkodzenia. Dokładnie taki jest również granit, który jest jedną z takich skał. Co więcej, do takiego zjawiska dochodzi także w Polsce, na naszych ziemiach, dzięki czemu granit jest popularny również tutaj.

Granit dostępny również w Polsce

Granit dostępny jest także w Polsce, dzięki czemu można go nabyć bez żadnego, większego problemu. Skały granitowe znajdują się przede wszystkim w Tatrach, a także na Dolnym Śląsku. Jeśli natomiast chodzi o granit dostępny na świecie, największe jego źródła znaleźć można we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, oraz w Kanadzie i Chinach. Gęstość jego występowania sprawia, że bez trudu można wykorzystywać go w budownictwie, oraz wystroju wnętrz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl