Konglomerat to określenie, które na myśl przywodzi przede wszystkim materiał stosowany w budownictwie. Występuje on w dwóch wariantach, a mianowicie, jako konglomerat naturalny, oraz jako konglomerat sztuczny. Warto sprawdzić, kiedy i gdzie jest stosowany, a także, dlaczego warto się na niego zdecydować.
Spis treści:
- Czym jest konglomerat naturalny?
- Oprócz konglomeratu naturalnego istnieje również ten sztuczny
- Jakie są najważniejsze właściwości konglomeratu?
- Gdzie jest stosowany najczęściej?
Czym jest konglomerat naturalny?
Konglomerat naturalny to surowiec, który występuje w naturze pod postacią litych skał osadowych. Jest to przede wszystkim naturalna mieszanka różnych ziaren, czyli na przykład ziaren żwiru, oraz innych skał. To właśnie dlatego ma on dość nieregularny wzór. Ziarna łączą się między sobą, dzięki występowaniu lepiszcza, który zastyga i tworzy trwałą formę. W zależności od tego, jakiego typu jest to konglomerat, wyróżnić można wapienny, krzemionkowy, oraz ilasty.
Oprócz konglomeratu naturalnego istnieje również ten sztuczny
Oczywiście konglomerat naturalny nie jest jedynym, z jakim można mieć styczność. Na potrzeby przemysłu powstaje on także w wersji sztucznej. Jest to specjalnie przygotowany materiał budowlany, który powstaje z wyselekcjonowanego grysu, oraz żywicy poliestrowej. To właśnie żywica pełni w tym przypadku rolę lepiszcza i zapewnia mu trwałość fizyczną i mechaniczną. Dzięki takiej mieszance, oraz odpowiedniej obróbce, uzyskać można materiał, który swoimi właściwościami przewyższa nawet naturalną wersję. Z tego powodu bardzo ochoczo stosowany jest on w przemyśle.
Sprawdź naszą ofertę na konglomerat!
Jakie są najważniejsze właściwości konglomeratu?
Z całą pewnością warto wskazać na najważniejsze właściwości konglomeratu, który wpływa na jego popularność. Jest to bowiem materiał trwały i łatwy w utrzymaniu, oraz pielęgnacji. Do wyboru dodatkowo jest wiele wzorów, oraz tonacji. Oprócz tego zakłada się, że konglomerat jest naprawdę odporny na zarysowania, oraz otarcia, co sprawia, że znacząco wyprzedza wiele innych, znanych i stosowanych materiałów.
Gdzie jest stosowany najczęściej?
Konglomerat stosowany jest naprawdę często. Najlepiej sprawdza się, jako blaty i parapety. Nie tylko są one ciekawe wizualnie, ale i szczególnie odporne. Oprócz tego wykorzystywane są także podczas produkcji podłóg, posadzek, różnego rodzaju elewacji, czy schodów. Częściej stosowany jest także wewnątrz budynków, niżeli po ich zewnętrznej stronie.