Podpowiadamy: jak czyścić powierzchnie z marmuru i granitu?

Podpowiadamy: jak czyścić powierzchnie z marmuru i granitu?

Kamień naturalny od setek lat jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych. Doskonale pasuje do każdego pomieszczenia, nadając mu luksusowego i nowoczesnego wyglądu. Ponadto, jest materiałem bardzo trwałym, dzięki czemu jego poprawne użytkowanie i impregnacja, mogą zapewnić doskonały wygląd przez długie lata. Poprawne czyszczenie i konserwacja marmurowych oraz granitowych powierzchni wymaga pewnej wiedzy, bez której możliwe jest nieświadome naruszenie jej struktury lub odbarwienie.

Dlaczego warto wybrać marmur i granit?

Zarówno marmur, jak i granit są kamieniami cenionymi ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz twardość. Warto jednak mieć na uwadze, że bez odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej konserwacji, nie będą prezentować się równie estetycznie, jak zaraz po zamontowaniu. Ponadto, nieodpowiednia bądź źle dobrana pielęgnacja również może przyczynić się do obniżenia walorów estetycznych kamienia, poprzez na przykład porysowanie struktury lub jej zmatowienie.

Jak bezpiecznie czyścić marmur i granit?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby z kamienną powierzchnią obchodzić się delikatnie. Pierwszym krokiem może być próba wyczyszczenia jej szmatką z mikrofibry po uprzednim nasączeniu w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. W przypadku powierzchni z marmuru i granitu bezpiecznym rozwiązaniem będzie także zakup specjalnego czyścika, jak również preparatów im dedykowanych, które można zakupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi.

Czym czyścić marmurową i granitową powierzchnię?

Powierzchnie pokryte marmurową lub granitową płytą są o wiele trudniejsze w utrzymaniu czystości i o wiele bardziej wymagające niż w przypadku innych materiałów jak na przykład płytki ceramiczne. Należy mieć na uwadze, że struktura kamienia naturalnego jest zupełnie inna niż w przypadku glazury, dlatego może zostać nieodwracalnie uszkodzona, jeśli wykorzystamy do jej pielęgnacji nieodpowiedni, lub zbyt mocny środek myjący.

W przypadku rozlania substancji o mocnym zabarwieniu jak na przykład kawa, wino lub sok należy niezwłocznie usunąć plamę, ponieważ każda minuta kontaktu z cieczą może powodować nieodwracalne odbarwienie. Ważne, by nie trzeć plamy, a jedynie odsączyć ciecz szmatką lub papierowym ręcznikiem. Tarcie mogłoby spowodować głębsze wniknięcie płynu lub zwiększenie powierzchni plamy.

Jak skutecznie usuwać plamy na marmurze i granicie?

Decydując się na marmurową lub granitową powierzchnię, warto wiedzieć, w jaki sposób systematycznie i skutecznie o nie dbać. Podstawowym sposobem na utrzymanie kamienia naturalnego w czystości jest:

  • przygotowanie roztworu ciepłej wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń,
  • umycie całej powierzchni wykonując jedynie delikatne i krótkie ruchy, bez użycia siły i mocnego tarcia,
  • ponowne umycie powierzchni, tym razem jedynie zimną wodą bez dodatku środka myjącego, tak by całkowicie zmyć pozostałości detergentów,
  • wypolerowanie podłogi za pomocą czystej i suchej szmatki, pozostawienie powierzchni do naturalnego wyschnięcia może powodować niechciane zacieki.

Jak dbać o marmur i granit?

Pielęgnacja granitowej i marmurowej powierzchni nie jest łatwa. Warto zatem dbać o nią systematycznie, by nie dopuścić do jej poważniejszych zabrudzeń oraz zminimalizować ryzyko pojawienia się zadrapań i rys. Można również zadbać o jej stan poprzez zminimalizowanie czynników ryzyka. Sprawdź, czy meble i dodatki nie mają bezpośredniego kontaktu z kamieniem. Możesz również zastanowić się nad zamontowaniem na ich spodzie izolatora, np. gumowych podkładek.

Konserwacja granitu i marmuru – jakich środków nie stosować?

Przed użyciem każdego środka czyszczącego konieczne jest zapoznanie się z jego instrukcją. Większość detergentów posiada dokładny opis i określone przeznaczenie. Warto również przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni, aby upewnić się, że środek w żadnym stopniu nie narusza jej struktury. Czego zatem zdecydowanie nie należy używać podczas czyszczenia kamienia naturalnego?

  • powszechnie dostępnych środków czyszczących, ponieważ mogą zawierać substancje wnikające w strukturę kamienia,
  • środków przeznaczonych do czyszczenia ceramiki – mogą spowodować zmatowienie marmuru,
  • środków czystości z kwaśnym lub zasadowym pH,
  • ostrych ścierek i drucików, które mogą powodować nawet głębokie rysy.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl