Wszystko, co musisz wiedzieć o marmurze

Wszystko, co musisz wiedzieć o marmurze

Marmur to jeden z najlepszych gatunkowo kamieni, który swoją popularność zyskał nie tylko za sprawą wszechstronnego zastosowania w budownictwie i aranżacji wnętrz, ale również ze względu na swój unikalny i przykuwający spojrzenia wygląd. To właśnie wyjątkowy charakter zapewnił mu miano jednego z najbardziej eleganckich i wartościowych kruszców, dzięki czemu zasłynął również jako materiał wykorzystywany w rzeźbiarstwie, a także dekoratorstwie.

Czym jest marmur i jakie ma właściwości?

Marmur jest materiałem powstającym we wnętrzu ziemi, w wyniku przeobrażeń skał wapiennych lub dolomitów, za sprawą oddziaływania na nie wysokich temperatur oraz ciśnienia. Gotowy materiał wyróżnia niezwykła odporność na uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia, czy kruszenie oraz wyjątkowy i piękny wygląd. Skład marmuru, a także sposób powstawania, są bezpośrednimi przyczynami jego niezwykłej twardości, która według skali Mohsa osiąga współczynnik na poziomie 6/7 w 10 punktowej skali.

Poza swoimi niezwykłymi właściwościami marmur posiada również charakterystyczny, uważany za niezwykle stylowy i elegancki wygląd, który zawdzięcza między innymi specyficznym żyłkom. Dzięki nim płyty marmurowe zyskują na unikalnym charakterze, gdyż niemożliwe jest osiągnięcie dwóch identycznych wzorów.

Kamienie marmurowe

Powierzchnię marmuru, można wykończyć w zależności od potrzeb i oczekiwań na dwa sposoby: matowy i lśniący. Aby osiągnąć oba efekty, konieczne jest poddanie kamienia dodatkowym obróbkom, takim jak: szczotkowanie, piaskowanie, polerowanie oraz wiele innych, które zagwarantują ciekawy i estetyczny efekt. Mimo iż marmur jest materiałem niezwykle solidnym, odpornym na ścieranie i trwałym, jest również relatywnie łatwy w obróbce, o czym świadczy jego duża plastyczność.

Rodzaje marmuru, różnią się od siebie kolorystyką, wspomnianymi wcześniej żyłkami, a nawet fakturą. Najpopularniejsze odcienie tego kamienia to biel, beże, brązy, zielenie, odcienie czerwonego oraz czerń. W naszej ofercie znajdziesz wiele propozycji marmuru do różnego wykorzystania.

Z technicznego punktu widzenia, marmur jest nieco mniej odpornym kamieniem niż granit. Wykazuje niższą tolerancję na uszkodzenia czy zmiany temperatur, a także jest bardziej nasiąkliwy. Na rynku dostępne są jednak odmiany marmuru, które bardzo dobrze radzą sobie z negatywnymi warunkami atmosferycznymi i świetnie przewodzą ciepło, co jest bardzo korzystną cechą na przykład, jeśli decydujemy się na marmurowy parapet.

Marmur i jego zastosowanie

Bez względu na styl wnętrza, czy odcień kamienia, marmur gwarantuje każdej przestrzeni szlachetny i przykuwający spojrzenia wygląd. Dzięki swoim właściwościom jest jednym z najczęściej proponowanych materiałów wykończeniowy dla kuchni oraz łazienek. Mimo iż jest kamieniem dość szybko chłonącym wilgoć, współczesne impregnaty skutecznie redukują ten problem, gwarantując jego świetny wygląd przez długie lata. Jako element przestrzeni kuchennej, marmur doskonale sprawdzi się w roli płytek podłogowych, ściennych, a nawet jako blat w pobliżu płyty grzewczej. Cieszący się coraz większą popularnością sposób na wykorzystanie marmuru, to także używanie go jako podkładek pod gorące kubki, deski do krojenia, a nawet misy na owoce.

Schody marmurowe

Jako wykończenie łazienki, marmur zagwarantuje wyjątkowy, ekskluzywny wygląd, który przemieni ją w najwyższej klasy domowe SPA. Jeśli płytki mają znajdować się na podłodze, konieczna jest ich odpowiednia konserwacja i impregnacja. W przypadku gdy o to nie zadbamy, a łazienka nie będzie wietrzona, płytki mogą być stale wilgotne. Ważne jest również odpowiednie dobranie środka zabezpieczającego, gdyż nie każdy będzie spełniał swoje zadanie i odpowiadał naszemu gatunkowi marmuru.

W celu sprawdzenia jakości preparatu lepiej przetestować jego skuteczność i efekt na niewielkim fragmencie płyty, a później dopiero na całej łazience. Innym atutem przemawiającym za wybraniem marmuru jako elementu wykończeniowego łazienki, jest jego nierównomierna kolorystyka, dzięki której rysy czy odbarwienia, nie będą widoczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl