Czyszczenie kamienia dekoracyjnego

Czyszczenie kamienia dekoracyjnego

Wykorzystanie kamieni naturalnych na przykład w swoich wnętrzach, staje się coraz popularniejsze. Głównie ze względu na doskonałą prezencję takiego rozwiązania. Dane pomieszczenie od razu prezentuje się ciekawiej, bardziej elegancko a sam kamień stanowi doskonałą dekorację. Oczywiście zdarza się, że kamień dekoracyjny stosowany jest też na zewnątrz domu. Wtedy tym bardziej wymaga odpowiedniej impregnacji i czyszczenia, ponieważ narażony jest na działanie czynników atmosferycznych.

Spis treści:

  1. Jaki kamień dekoracyjny najczęściej wykorzystywany jest do wnętrz?
  2. Jak czyścić kamień naturalny i jak o niego dbać?
  3. Jak postępować w przypadku kamienia dekoracyjnego sztucznego?

Jaki kamień dekoracyjny najczęściej wykorzystywany jest do wnętrz?

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, jakie kamienie dekoracyjne najczęściej są wykorzystywane w prywatnych domach. Wyróżnić można, chociażby marmur, granit, trawertyn, piaskowiec czy bazalt. Każdy z nich prezentuje się świetnie, ale wymaga cyklicznego czyszczenia, które pozwoli utrzymać kamień naturalny w dobrym stanie.

Często zdarza się jednak, że jako kamień dekoracyjny wykorzystuje się kamień sztuczny, chociażby lastryko, które powstaje poprzez połączenie naturalnego grysu kamiennego i betonu.

Jak wybierać środki do czyszczenia kamienia? Oto nasze najlepsze propozycje!

Jak czyścić kamień naturalny i jak o niego dbać?

Zarówno czyszczenie kamienia naturalnego, jak i sama dbałość o niego, są bardzo ważne. W ten sposób przez długi czas zachowa on dobry wygląd i bardzo wysoką jakość. Oczywiście widoczne mogą być różnice w czyszczeniu poszczególnych kamieni. W przypadku granitu zabrudzenia powierzchowne powinno usuwać się, stosując do tego miękką ściereczkę i odrobinę wody. Mocne plamy nieusuwalne wodą, potraktować można benzyną ekstrakcyjną.

Marmur natomiast jest bardzo twardy i trwały, dzięki czemu można czyścić go nawet suchą ściereczką lub ścierką nasączoną płynem do mycia naczyń. Również bazalt odporny jest na wodę i substancje chemiczne czyszczące. Piaskowiec czyści się tylko przy wykorzystaniu miękkich gąbek, ponieważ obchodzić się z nim trzeba bardzo delikatnie. Trawertyn lubi delikatne szorowanie i miękkie gąbki.

Jak postępować w przypadku kamienia dekoracyjnego sztucznego?

Sztuczne kamienie z reguły są bardziej odporne, ale i łatwiejsze do wyczyszczenia, co oznacza, że można czyścić je ciepłą wodą, albo delikatnymi środkami chemicznymi. Wystarczy pocierać gładką ścierką, albo odpowiednią, miękką gąbką i zabrudzenia powinny od razu zejść.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl