Kamień elewacyjny

Kamień elewacyjny zewnętrzny - właściwości

Kamień elewacyjny zewnętrzny, którego popularność w ostatnich latach wciąż rośnie, posiada wiele zalet. Przede wszystkim, naturalne materiały idealnie komponują się z otoczeniem. Dodatkowo są trwałe, wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych i długo pozostają "jak nowe". Ważną dla wielu osób zaletą jest także ich unikatowość. Każdy kamień jest inny i tworzony przez naturę, dzięki czemu nie ma dwóch takich samych płyt. Wybór na elewację kamienia naturalnego doda posiadłości prestiżu i elegancji.

Kamień elewacyjny naturalny - rodzaje

Kamień elewacyjny naturalny to przede wszystkim kwarcyt i łupek. Łupki to skały wykazujące dobrą łupkowatość, charakteryzują się różnorodnością wzorów, kolorów oraz trwałością. Stosowany jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Łupek jest twardy, wytrzymały i odporny na nasze warunki atmosferyczne. Naturalny łupek przyniesie każdej powierzchni ponadczasowy styl, ponieważ każdy jest inny i niepowtarzalny. Kwarcyt natomiast ma ziarnistą powierzchnię o fakturze papieru ściernego, ale poleruje się go do szklistego połysku. Najczęściej jest to skała biała do bladoszarej, ale występuje w innych kolorach, w tym czerwonym i różowym (z tlenku żelaza), żółtym, niebieskim, zielonym i pomarańczowym.

Kamień elewacyjny za zewnątrz - gdzie stosować?

Ponieważ kamień elewacyjny na zewnątrz uważa się za bardzo szlachetne wykończenie, architekci radzą, aby stosować go tam, gdzie będzie najbardziej widoczny i gdzie przebywa się najczęściej. Właśnie dlatego kamień kładzie się w strefach wejściowych, w przedsionkach, na tarasie, a nawet na reprezentacyjnych ogrodzeniach. Układ płyt kamiennych, które znajdą się na elewacji, powinien być szczegółowo zaplanowany. Decyzję o pokryciu ścian najlepiej podejmować już na etapie projektowania budynku, ale nie jest to koniecznością. Warto jednak pamiętać, że przed montażem każdej elewacji z płyt powinno się wykonać rysunki warsztatowe.

Kamień elewacyjny zewnętrzny - wymiary

Aby zastosować kamień elewacyjny zewnętrzny, dobrze jest najpierw sprawdzić jego wymiary. Na elewacji domu jednorodzinnego stosuje się różne wymiary, najczęściej są to 60 x 60. Grubość kamienia elewacyjnego zależy od producenta, jednak produkowane są w ten sposób, aby dobrze łączyło się je z konstrukcją. Najbardziej popularne są płyty o grubości 10- 12mm. Gdy nie jesteśmy pewni, jakich dokładnie płyt użyć, można skontaktować się z działem obsługi klienta, który pomoże przy wyborze odpowiedniej opcji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl